Miód spadziowy - Pasieka Stryszawa

Pasieka.org

MIÓD SPADZIOWY

- uzyskiwany przez pszczoły miodne z soków roślinnych drzew iglastych takich jak; jodła, świerk, sosna oraz modrzew. Nektar ze spadzi iglastej cechuje się łagodnym smakiem o lekkim korzennym zapachem i charakterystycznym zabarwieniu zaczynającym się od ciemnych brązów aż do czarnego (częso z dodatkowym odcieniem zieleni).
Jest obfity w związki mineralne i uchodzi za najzdrowszy z dostępnych miodów. Miody spadziowe posiadają w swoim składzie zwiększoną ilość soli mineralnych, kwasów organicznych oraz sacharozy - łącznie z melecytozą, niż w miodach nektarowych. Miód ze spadzi ma podwójną zawartość związków azotowych tzn. białek aminokwasów oraz enzymów.
Istotną cechą miodu spadziowego jest działanie przeciwzapalne w chorobach dolnych dróg oddechowych takich jak: zapalenie oskrzeli, astma oskrzelowa, zapalenie płuc, a nawet gruźlica. Miód spadziowy wspomaga także przewód pokarmowy, jest środkiem odbudowującym organy wewnętrzne szczególnie u osób w podeszłym wieku.
Zanotowano jego działanie przeciwbakteryjne. Spożywanie miodu spadziowego wzmacnia organizm, a zarazem pomaga w chorobach serca i naczyń krwionośnych jak również w bezsenności.
Tak samo jak miód pochodzenia kwiatowego, spadziowy posiada właściwości detoksykacyjne – jest zatem polecany osobom, które narażone są na szkodliwe działanie używek lub pracują w szkodliwych warunkach np. mają styczność z toksycznymi substancjami.



CIEKAWOSTKI



- Szczególnym atrybutem miodu jest duże działanie antybiotyczne.
- Zwalcza drobnoustroje.
- Przyspiesza gojenie ran, oparzeń i odmrożeń.
- Zmniejsza napięcie nerwowe, polepsza sen i samopoczucie, działa uspakajająco.
- Ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, przeciwalergiczne, wykrztuśne.
- Reguluje trawienie, poprawia przemianę materii.
- Zmniejsza szkodliwe działanie substancji toksycznych.


POWRÓT