Pożytki - Pasieka Stryszawa

Pasieka.org

O PSZCZOŁACH MIODZIE I ROŚLINACH MIODODAJNYCH



Pszczoła

To owad z rodziny pszczołowatych, wszystkie z nich należą do rodzaju Apis a wywodzą się z plemienia Apini. Jest to owad towarzyski, oznacza to, że pszczoły żyją ze sobą koloniach, które nazywamy rojami. W każdym z nich żyje jedna królowa-matka - jedyna w pełni ukształtowana samica odpowiedzialna za składanie z jaj z których wylęgają się robotnice (samice) - odpowiadające za wszystkie czynności wykonywane w ulu; oraz trutnie (samce) - którzy zapładniają królową-matkę. Pszczoły, żyjące w Europie są pszczołami miodnymi i zostały udomowione. Owady te nie są agresywne, żądlą tylko w sytuacji gdy zostaną do tego sprowokoane. Samo użądlenie wywołuje zaledwie niewielki obrzęk, zagrożenie może stanowić uczulenie na składnik jadu. W przeciwieństwie do osy, pszczoła po użądleniu umiera, zatem może obronić się tylko raz. Natomiast największymi wrogami pszczół są szerszenie, które atakują roje, niszczą ule i zjadają złożone przez królową-matkę larwy.

Miód

Jest substancją, nadającą się do spożycia, wytwarzaną przez pszczoły, który ludzie, już od wieków wykorzystują w celach konsumpcyjnych i leczniczych. Fenomen miodu polega na tym, że zarówno w stanie surowym, jak i poddany przetworzeniu, jest nie tylko zdrowym urozmaiceniem diety, ale przede wszystkim bardzo skutecznym lekiem. Fakt, że miód jest zdrowy i smaczny zaznaczyli już min. Persowie oraz Grecy w okrsie starożytności, w Polsce w XIV wieku ustanowiono prawo bartne skierowane do popularnych bractw zajmujących się zbieraniem miodu z braci (specjalnych dziupli wydrążonych w drzewach, w których chodowano dawniej pszczoły). Spożywanie miodu działa bardzo korzystnie dzięki właściwościom przeciwzapalnym, odżywczym, bakteriobójczym i detoksykacyjnym. Użyty zewnętrznie ma wpływ na odnowienie skóry, nadanie jej zdrowszego wyglądu i zapewnienie odpowiedniego nawilżenia. Miód rekomenduje się jako dodatkową pomoc w przypadku gdy dziecko zachoruje na jedną z podstawowych chorób zakaźnych min.: odrę, świnkę, żółtaczkę. Stwierdzono także działanie uspokajające, które niewątpiwlie ułatwia szybszy powrót do zdrowia. Zachęca się aby wprowadzać go do diety rekonwalescentów i osób w podeszłym wieku. Coraz częściej wykorzystuje się go jako składnik pożywienia sportowców. Szczególnie dzięki łatwej przyswajalności, z uwagi na skład w który wchodzą cukry proste. Działanie odżywcze dotyczy również krwi, układu nerwowego, mięśni, kości i wszystkich narządów. Profilaktyczne dawki miodu są jak najbardziej wskazane, przeciętnie przyjmowana dawki dla osoby dorosłej to ok.1do 3 łyżeczek spożywanych do 3 razy w ciąg doby.

Pożytki

To surowce, które zbierają pszczoły, to dzięki nim powstaje miód. Pochodzić mogą z roślin uprawnych oraz rosnących naturalnie - bez ingerencji ludzi. Pszczoły uzyskują także surowce dzięki mszycom i czerwcom, gromadząc zasoby potrzebne do wytworzenia miodu spadziowego. Wyróżniamy trzy okresy pożytkowania: wczesny (tzn. wiosenny), letni oraz późny (późno letni). Najczęściej pożytki rozpoczynają się z końcem marca lub początkiem kwietnia. Kwitną wtedy takie rośliny jak: podbiał pospolity, wierzba iwa, klon zwyczajny, czarna jagoda. Kwiecień cechuje zmienność warunków atmosferycznych, co skutkuje tym, że pszczoły pracują krócej. W letnim okresie, który stanowi główny czas zdobywania surowów, na pożytki składają się takie rośliny i drzewa jak: drzewa owocowe, mniszek pospolity, malina leśna, rośliny łąkowe, koniczyna biała, chaber bławatek w zbożach, koniczyna zwyczajna oraz lipa. Nektar który owady gromadzą w ulu poprzez zbieranie pyłków z tych roślin uznawany jako produkt niezwykle cenny dla człowieka.



POWRÓT