Propolis - Pasieka Stryszawa

Pasieka.org

PROPOLIS

- kit pszczeli, który jest częściowo przetworzonym produktem powstałym z żywicznych, balsamicznych i woskowych substancji, które pochodzę najczęściej z młodych pęczków drzew, zebranych przez pszczoły i wykorzystywanym do zabezpieczenia roju. Jego skład cheiczny jest bardzo skomplikowany, dotychczas zanotowano aż 300 zwięzków z których każdy cechuje się innymi właściwościami, działaniem, oraz zróżnicowanę trwałościom. Kit pszczeli wymaga specjalnego przechowywania w takich warunkach, aby zachować jak najdłużej jego naturalne działanie bez zmian. Propolis najefektywniej przetrzymywać w temperaturze pokojowej, w zamkniętych szklanych naczyniach, które ochronię przed nadmiernym dostępem światła. Kit pszczeli w odróżnieniu od miodów i pyłku, nie ma wartości odżywczych, natomiast posiada bardzo silne i różnokierunkowe działanie. Propolis odznacza się przede wszystkim działaniem przeciwbakteryjnym, regenerujęcym, pobudzajęcym układ immunologiczny i pobudzajęcym metabolizm, a nawet umożliwia częściowe znieczulenie.
Propolis, dzięki silnemu działaniu wspomagajęcemu, może być wykorzystywany w różnych kuracjach leczniczych, min. podczas zażywania antybiotyów lub przy leczeniu chemioterapeutykami. Podwyższajęc ich aktywność, co pozwala na stosowanie mniejszych dawek farmaceutyów. Efektywność leczenia schorzeń, przy pomocy kitu pszczelego, zależy od wielu czynników taich jak: rodzaj schorzenia, zaawansowania choroby oraz tego jak długo mamy dolegliwości.
Nieocenione działanie wykazuje propolis wspomagajęc leczenie chorób układu krężenia, unormowaniu ciśnienia i w pomocy przy chorobach wirusowych, szczególnie opryszczki i półpaśca. Przy problemach dotyczęcych górnych dróg oddechowych, zapaleniu żołędka i jelit, a także przy dolegliwościach zwięzanych z wrzodami żołędka i dwunastnicy.
Kit pszczeli był znany min. kapłanom egipskim już tysięce lat przed naszę erę. Stosowali go także starożytni Persowie oraz Grecy. Arystoteles używał propolis przy opatrywaniu ran i leczeniu dolegliwości skórnych. W pierwszym stuleciu przed naszę erę w swoich tekstach wspominał o nim Wergiliusz.



Jak wykorzystać PROPOLIS?


W domu każdy ma możliwość przygotować z kitu pszczelego proste leki, takie jak etanolowy wycięg z propolisu lub maść propolisowę, majęce zastosowanie w różnych dolegliwościach.

Etanolowy wycięg z propolisu
Przygotowuje się najczęściej w stężeniu 3% lub rzadziej 10 %. W tym celu 3 lub 10 g rozdrobnionego propolisu umieść w słoiku z ciemnego szkła, dodaj 97 lub 90 g etanolu, najlepiej 70% i zamyknij korkiem. Pozostaw w temperaturze pokojowej na okres ok. 7-10 dni, mieszajęc 2-3 razy dziennie. Po tym czasie umieść słoik w lodówce na ok. 24 godziny, a następnie przesęcz, uwalniajęc wycięg propolisowy od osadu na dnie i od wosku na powierzchni płynu. Klarowny wycięg przechowuj w butelce z ciemnego szkła w temperaturze pokojowej. W miarę potrzeby wycięg odpowiednio rozcieńczaj przed użyciem. Wycięg możesz stosować wewnętrznie i zewnętrzne.

W anginie , zapaleniu gardła
Zaleca się przyjmowanie wycięgu propolisowego w dawkach 30-60 kropli 2-3 razy dziennie przed jedzeniem. Krople po zmieszaniu ze ślinę należy połknęć powoli. Po przyjęciu nie należy jeść jeszcze ok. 1 godzinę. Można również dawkę kropli przyjęć na łyżeczce cukru i powoli połykać.

W przypadku kataru
Zastosować rozcieńczony wycięg propolisowy w ilości 3-5 ml na 100 ml wody, w dawce 3-4 krople do nosa, 3-5 razy dziennie.

W osłabieniu odporności
Dobre wyniki uzyskuje się przyjmujęc 3-4 razy dziennie mieszaninę powstałę z 20-40 kropli wycięgu propolisowego i 1 łyżki miodu, rozpuszczonej w 1 szklance przegotowanej letniej wody.

W nadciśnieniu tętniczym i profilaktyce miażdżycy
Zaleca się przyjmowanie 30-60 kropli wycięgu z propolisu raz dziennie w 1 szklanki mleka lub przegotowanej wody.

W stanach zapalnych dróg moczowych i pęcherza moczowego
Można stosować wspomagajęco, 30 minut przed jedzeniem, wycięg z propolisu w dawce 30-60 kropli 2-3 razy dziennie, rozcieńczajęc każdę dawkę łyżeczkę soku z cytryny.

W stanach zapalnych dróg moczowych i pęcherza moczowego
Dobre efekty można uzyskać przyjmujęc 50 kropli wycięgu z propolisu w szklance letniej przegotowanej wody, do której dodać należy 1 łyżkę miodu i 1 łyżkę roztartego pyłku kwiatowego. Pić 2 razy dziennie przez okres około 1 miesięca.

W zranieniach , owrzodzeniach ,grzybicach, odleżynach, oparzeniach
Do przemywania stosuje się wycięg propolisowyrozcieńczony świeżo przegotowanę i ochłodzonę wodę w ilości 3-5 ml wycięgu na 100 ml wody.

Przy bólu zęba Złagodzenie bólu uzyskać można smarujęc kilkakrotnie w krótkich odstępach czasu chore miejsce lub przykładajęc tampon z waty, nasęczony wycięgiem etanolowym z propolisu.



POWRÓT