Pasieka.org

PROPOLIS

- kit pszczeli, który jest częściowo przetworzonym produktem powstałym z żywicznych, balsamicznych i woskowych substancji, które pochodzą najczęściej z młodych pączków drzew, zebranych przez pszczoły i wykorzystywanym do zabezpieczenia roju. Jego skład cheiczny jest bardzo skomplikowany, dotychczas zanotowano aż 300 związków z których każdy cechuje się innymi właściwościami, działaniem, oraz zróżnicowaną trwałościom. Kit pszczeli wymaga specjalnego przechowywania w takich warunkach, aby zachować jak najdłużej jego naturalne działanie bez zmian. Propolis najefektywniej przetrzymywać w temperaturze pokojowej, w zamkniętych szklanych naczyniach, które ochronią przed nadmiernym dostępem światła. Kit pszczeli w odróżnieniu od miodów i pyłku, nie ma wartości odżywczych, natomiast posiada bardzo silne i różnokierunkowe działanie. Propolis odznacza się przede wszystkim działaniem przeciwbakteryjnym, regenerującym, pobudzającym układ immunologiczny i pobudzającym metabolizm, a nawet umożliwia częściowe znieczulenie.
Propolis, dzięki silnemu działaniu wspomagającemu, może być wykorzystywany w różnych kuracjach leczniczych, min. podczas zażywania antybiotyów lub przy leczeniu chemioterapeutykami. Podwyższając ich aktywność, co pozwala na stosowanie mniejszych dawek farmaceutyów. Efektywność leczenia schorzeń, przy pomocy kitu pszczelego, zależy od wielu czynników taich jak: rodzaj schorzenia, zaawansowania choroby oraz tego jak długo mamy dolegliwości.
Nieocenione działanie wykazuje propolis wspomagając leczenie chorób układu krążenia, unormowaniu ciśnienia i w pomocy przy chorobach wirusowych, szczególnie opryszczki i półpaśca. Przy problemach dotyczących górnych dróg oddechowych, zapaleniu żołądka i jelit, a także przy dolegliwościach związanych z wrzodami żołądka i dwunastnicy.
Kit pszczeli był znany min. kapłanom egipskim już tysiące lat przed naszą erą. Stosowali go także starożytni Persowie oraz Grecy. Arystoteles używał propolis przy opatrywaniu ran i leczeniu dolegliwości skórnych. W pierwszym stuleciu przed naszą erą w swoich tekstach wspominał o nim Wergiliusz.Jak wykorzystać PROPOLIS?


W domu każdy ma możliwość przygotować z kitu pszczelego proste leki, takie jak etanolowy wyciąg z propolisu lub maść propolisową, mające zastosowanie w różnych dolegliwościach.

Etanolowy wyciąg z propolisu
Przygotowuje się najczęściej w stężeniu 3% lub rzadziej 10 %. W tym celu 3 lub 10 g rozdrobnionego propolisu umieść w słoiku z ciemnego szkła, dodaj 97 lub 90 g etanolu, najlepiej 70% i zamyknij korkiem. Pozostaw w temperaturze pokojowej na okres ok. 7-10 dni, mieszając 2-3 razy dziennie. Po tym czasie umieść słoik w lodówce na ok. 24 godziny, a następnie przesącz, uwalniając wyciąg propolisowy od osadu na dnie i od wosku na powierzchni płynu. Klarowny wyciąg przechowuj w butelce z ciemnego szkła w temperaturze pokojowej. W miarę potrzeby wyciąg odpowiednio rozcieńczaj przed użyciem. Wyciąg możesz stosować wewnętrznie i zewnętrzne.

W anginie , zapaleniu gardła
Zaleca się przyjmowanie wyciągu propolisowego w dawkach 30-60 kropli 2-3 razy dziennie przed jedzeniem. Krople po zmieszaniu ze śliną należy połknąć powoli. Po przyjęciu nie należy jeść jeszcze ok. 1 godzinę. Można również dawkę kropli przyjąć na łyżeczce cukru i powoli połykać.

W przypadku kataru
Zastosować rozcieńczony wyciąg propolisowy w ilości 3-5 ml na 100 ml wody, w dawce 3-4 krople do nosa, 3-5 razy dziennie.

W osłabieniu odporności
Dobre wyniki uzyskuje się przyjmując 3-4 razy dziennie mieszaninę powstałą z 20-40 kropli wyciągu propolisowego i 1 łyżki miodu, rozpuszczonej w 1 szklance przegotowanej letniej wody.

W nadciśnieniu tętniczym i profilaktyce miażdżycy
Zaleca się przyjmowanie 30-60 kropli wyciągu z propolisu raz dziennie w 1 szklanki mleka lub przegotowanej wody.

W stanach zapalnych dróg moczowych i pęcherza moczowego
Można stosować wspomagająco, 30 minut przed jedzeniem, wyciąg z propolisu w dawce 30-60 kropli 2-3 razy dziennie, rozcieńczając każdą dawkę łyżeczką soku z cytryny.

W stanach zapalnych dróg moczowych i pęcherza moczowego
Dobre efekty można uzyskać przyjmując 50 kropli wyciągu z propolisu w szklance letniej przegotowanej wody, do której dodać należy 1 łyżkę miodu i 1 łyżkę roztartego pyłku kwiatowego. Pić 2 razy dziennie przez okres około 1 miesiąca.

W zranieniach , owrzodzeniach ,grzybicach, odleżynach, oparzeniach
Do przemywania stosuje się wyciąg propolisowyrozcieńczony świeżo przegotowaną i ochłodzoną wodą w ilości 3-5 ml wyciągu na 100 ml wody.

Przy bólu zęba Złagodzenie bólu uzyskać można smarując kilkakrotnie w krótkich odstępach czasu chore miejsce lub przykładając tampon z waty, nasączony wyciągiem etanolowym z propolisu.POWRÓT