Pyłek kwiatowy - Pasieka Stryszawa

Pasieka.org

PYŁEK KWIATOWY

- to plon roślinny zbierany i niekompletnie przetwarzany przez pszczoły, w jego składzie możemy wyodrępnić pyłek kwiatowy, nektar, miód oraz ślinę pszczół. Pyłek uformowany jest najczęściej w drobne kuliste ziarenka, które nazywa się obnóżami. Pyłek posiada w zrównoważonej mierze właściwości odżywcze i biotyczne. Jest bogatym źródłem białka, minerałów i witamin.
Pyłek jest ekologicznym produktem kompletującym pierwiastki w organiźmie człowieka. Magnez i cynk warunkują prawidłowe działanie układu immunologicznego i zwiększają odporność organizmu. Natomiast żelazo i miedz, spełniają istotną role w zapobieganiu wielu chorób.
Kluczowy wpływ w działaniu organicznym pyłku kwiatowego mają obecne w nim witaminy. Witamina E to naturalny przeciwutleniacz, przedłuża życie wolnych rodników w komórkach wrażliwych na proces utleniania takich jak witamina C, A oraz kwas arachidonowy. Witamina A wraz z witaminą B2 wpływają korzystnie na polepszenie wzroku. Witaminy C i P wzmacniają naczynia krwionośne i przeciwdziałają ich łamliwości, co ma znaczenie w leczeniu miażdżycy. Zespół witamin z grupy B działa kojąco na układ nerwowy i reguluje metabolizm.
Pyłek kwiatowy, tak samo jak miód, pomaga usunąć z organizmu substancje toksyczne. Wpływa koszystnie na stan wątroby, min. osłania i wspomaga odnowę jej tkanek. Poza tym pyłek, podobnie jak wszystkie rodzaje miodów, pomaga w profilaktyce przeciwmiażdżycowej i zmniejsza poziom lipidów. Stosowany jest również podczas kuracji pozawałowej.
Ważną cechą charakteryzującą lecznicze działanie pyłku pszczelego jest jego pozytywny wpływ antybakteryjny i antygrzybiczny.
Pyłek, aby spełniać swoją leczniczą specyfikę, powinien być przechowywany w chłodnej temperaturze - maksymalnie do jednego roku, z dala od szkodliwych dla niego promieni słonecznych.

CIEKAWOSTKA

- stosowanie pyłku w celach leczniczych i kosmetycznych znane było już starożytnym Egipcjanom i Rzymianom.



PRZEPISY LECZNICZE Z WYKORZYSTANIEM PYŁKU KWIATOWEGO



Jako środek regenerujący, poprawiający samopoczucie, w zmęczeniu, osłabieniu, w schorzeniach systemu nerwowego - zaleca się podawanie mieszanki z jednej łyżeczki roztartego pyłku z jedną łyżeczką miodu, trzy razy dziennie - na jedną godzinę przed jedzeniem przez okres jednego miesiąca.

Jako środek obniżający ciśnienie oraz w podczas anemii - mozna uzyskać poprawę stosując trzy razy dziennie mieszankę z jednej - dwóch łyżeczek rozdrobnionego pyłku z jedną łyżką miodu, którą należy przygotować trzy godziny wcześniej, a przyjmować jedną godzinę przed jedzeniem.

W kuracjach odchudzających i zaparciach - stosować na śniadanie i kolację. Danie z trzech łyżeczek pyłku, trzech łyżeczek miodu, jednego utartego jabłka, dwóch łyżek preparowanych otrębów pszennych.

W zapaleniu wątroby przewlekłym i wirusowym - zadowalający efekt uzyskamy przyjmując jedną do dwóch łyżeczek rozdrobnionego pyłku z jedną do dwóch łyżek miodu zmieszanego w szklance przegotowanej letniej wody. Roztwór należy pić trzy razy dziennie, na jedną godzinę przed posiłkiem, przez okres dwóch - maksymalnie trzech miesięcy.

Maseczka regenerująca - zmielić jedną łyżeczkę pyłku, wymieszać dokładnie z jednym żółtkiem. Powstałą maseczkę nałożyć na twarz i szyję, a po trzydziestu minutach zmyć dokładnie i posmarować kremem nawilżającym.


 POWRÓT