Miód pszczeli - Pasieka Stryszawa

Pasieka.org

MIÓD PSZCZELI

- to słodki surowiec, produkowany przez pszczoły, które przetwarzją nektary kwiatowe lub słodkie soki roślinne. Pszczoły gromadzą go w plastrach, które stanowią głowne środowisko w jakim rozwija się rodzina pszczela i gdzie zbierane są produkty roślinne z których powstaje miód. W zależności od tego z jakich surowców powstaje miód, wyróżniamy:
- miód nektarowy (pochodzenia kwiatowego)
- miód spadziowy
- miód mieszany (nektarowo - spadziowe)
Rodzaje miodów różnią się między sobą zapachem, smakiem i barwą. Miód poza niezaprzeczalnym atutami smakowymi jest środkiem profilaktycznym, a także wspomagającym w wielu dolegliwościach. Zarówno w stanie surowym jak i przetworzonym jest zdrowym urozmaiceniem codziennej diety oraz skutecznym lekiem. Miód poprzez zwiększoną zawartość cukrów prostych tzn.glukozy i fruktozy, mikroelementów i enzymów korzystnie wpływa na problemy układu krążenia. Glukoza, która zostaje wchłonięta w układzie pokarmowym, dostarcza niezbędną energię potrzebną do funkcjonowania organizmu. To szczególnie cenne dla osób, które są przemęczone pracą fizyczną lub psychiczną. Fruktoza natomiast stanowi zapas energetyczny dla organizmu, odkłada się bowiem w wątrobie. Ten złoty nektar normuje pracę serca, rozszerza naczynia krwionośne, a teże poprawia krążenie i przepływ krwi. Redukuje napięcie nerwowe, przyczynia się do polepszenia senu oraz ogólnie pojmowanego samopoczucia. Miód sprawdza się w chorobach układu nerwowego, a przede wszytskim działa uspakajająco. Zaleca się spożywanie miodu w chorobach układu oddechowego min. dzięki właściwościom wykrztuśnym. Miód działa przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie, przeciwalergicznie, a taże uodparniająco. Spożywany systematycznie zwiększa odporność organizmu. Zadziwiająco dobre skutki można uzyskać wspomagając nim leczenie typowego przeziębienia, zapalenia gardła oraz stanów podgorączkowych lub gorączki. Ten naturalny nektar reguluje trawienie oraz wpływa korzystnie na przemianę materii, przyśpiesza gojenie wrzodów. Znany jest także dzięki działaniom detoksykacyjnym gdyż zmniejsza szkodliwe działanie używek takich jak kawa, tytoń czy alkohol. Miód stosowany w chorobach układu moczowego działa moczopędnie, zwiększa przepływ naczyniowy w nerkach, zapobiega powstaniu złogów, działa sprzyjająco przy zmniejszeniu obrzęków spowodowanych niewydolnością nerek. Dodatkowo jest całkowicie wchłaniany w układzie pokarmowym bezpośrednio do ukłdu krwionośnego. To wartościowy produkt odżywczy zwłaszcza dla dzieci, osób starszych, a nawet ludzi, którzy zawodowo zajmują się sportem czy narażeni są na ciągłe osłabienie organizmu. Miód tłumi rozwój bakterii, zewnętrznie użyty wpływa na poprawę cery i jej należyte odżywienie, co czyni ją delikatniejszą i przywraca naturalne piękno. Dodatkowo miód jest mniej kaloryczny od tradycyjnych substancji słodzących, zatem z powodzeniem może zastąpić cukier, którym słodzimy napoje.



CIEKAWOSTKI



- Miód jest wytworem najszlachetniejszych soków roślinnych i zawiera składniki bardzo pożyteczne dla naszego organizmu.
- Miód jest bardzo pożywnym i łatwo strawnym pokarmem, ponieważ jest całkowicie przyswajany przez organizm. - Czysty miód może być przechowywany w suchym i chłodnym miejscu bez szkody nawet latami i nie tracić wcale na swojej wartości.
- Fundamentalnym składnikiem miodu są węglowodany - stanowią 70-80%.
- Przechowywany w nieodpowiednich warunkach lub ogrzewany powyżej 42 stopni Celsjusza traci częściowo swoje właściwości biologiczne, a ogrzewany powyżej 60 stopni Celsjusza traci je prawie zupełnie.
- Stosowanie miodu jako środka kosmetycznego znane było już w starożytnym Rzymie.

POWRÓT